Jak prawidłowo zmierzyć obwody talii i pasa?
Każdy centymetr się liczy
Dziś poradnik, jak się zmierzyć, żeby się nie zjeżyć, gdy listonosz przyniesie Wam eleganckie pudełko z kostiumem kąpielowym czy innym strojem zamówionym przez Internet. Otóż pierwsza i podstawowa zasada brzmi: nie dawaj centymetra do ręki koleżance! Ona zawsze, nawet podświadomie, doda Ci centymetr lub dwa dla... lepszego samopoczucia ;-)
Przyda się pomoc
Najlepiej poproś o to mamę, siostrę czy przyjaciółkę, czyli osoby, które zawsze dobrze Ci życzą. Sama pobieraj miarę w ostateczności. My kolei - nie ma co ściemniać - mamy tendencję do zaciskania pasa...
- 74? Nie, to niemożliwe! Nie mogłam aż tak przytyć! - zdarza nam się zaprotestować, gdy miara bezlitośnie wskazuje prawidłowy wynik. I co wtedy robimy? Kupujemy kieckę na 70 w pasie, a potem wisi smętnie w szafie i czeka aż nadejdzie ten dzień: "przecież niedługo schudnę".
A teraz całkiem serio. Kilka prostych kroków dzieli Cię od sukcesu:
1. Nie mierz się rano na czczo, zanim coś zjesz i wypijesz. Jeśli dokonujesz pomiarów stosując dietę czy ćwicząc na siłowni, to jak najbardziej dobry moment, by odnotować wyniki, ale zły, gdy chodzi o dopasowanie odzieży. W ciągu dnia zwykle mamy jednak coś w żołądku, a przecież strój musi dobrze leżeć o każdej porze. Najlepiej zatem wziąć centymetr do ręki godzinę czy dwie po śniadaniu, lecz przed obiadem.
2. Nigdy, przenigdy nie używaj aluminiowej miarki. Możesz nią zmierzyć szerokość ściany, ale nie obwody swojego ciała. Papierowa taśma z IKEA też jest do niczego. Jeśli nie chcesz odsyłam czy wymieniać zakupów zrobionych online, po prostu musisz mieć w szufladzie miarę krawiecką, zwaną też centymetrem. Kupisz ją w każdej pasmanterii.
3. Absolutnie nie rób pomiarów w ubraniach. Zrób to w figach/stringach i biustonoszu. Na początek będziemy mierzyć obwód pasa, więc nie musisz być nago. (Na rozebranie się „do rosołu” przyjedzie czas, gdy dojdziemy do obwodu klatki piersiowej, bioder itd.).
4. Stań w lekkim rozkroku, rozluźnij ciało (w tym mięśnie pośladków), oddychaj spokojnie. Wyprostuj plecy.
5. Nie wciągaj ani nie wypychaj nadmiernie brzucha. To bardzo istotne!
6. Obwód talii to nie to samo co obwód pasa. Obwód talii mierzymy w najwęższym miejscu tułowia, czyli ok. 2 cm powyżej pępka, ale nie pod biustem. Jeśli masz problem z wyznaczeniem odpowiedniego miejsca, załóż na chwilę wąski pasek od sukienki czy spodni, a ułatwi Ci to trafić w odpowiedni punkt.
7. Obwód pasa mierzy się w okolicach pępka lub nieco poniżej. Zwykle jest to miejsce gdzie mamy największy, odstający brzuszek;-) I właśnie ten obwód musisz zapisać. Zatem:
8. Stań prosto i ściągnij centymetr (pamiętaj, nieco poniżej lub na linii pępka). Rób to po wydechu a przed ponownym wciągnięciem powietrza. Przytrzymaj mocno centymetr palcem wskazującym i kciukiem i przesuń miarkę kilka razy w prawo i w lewo. Jeśli nic Cię nie ciśnie ani nie czujesz luzu - bingo! Właśnie zmierzyłaś obwód pasa!